Eva Henychová - Ukázat ohlas

Vítězka Porty zpívala v kostele

Datum: 1998-02-19 00:00:00
Zdroj článku: Chebsko 18. 2. 1998
Autor: ak

Na koncertě pražské písničkářky Evy Henychové v chebském evangelickém kostele nebylo zrovna plno, jak by si nejen kvality písničkářky, ale i charitativní význam benefičního koncertu zasloužil. Jeho finanční výtěžek byl totiž věnován Dětskému domovu v Aši.

Přesto a přes krutou zimu, kdy si zpěvačka s kytarou po každé písni dýchala do dlaní, bylo její vystoupení pro asi padesátku posluchačů nejen hudebním, ale i duchovním zážitkem. Duchovním ve dvou ohledech: ve spirituálním projevu zpěvačky s bravurní kytarou, jejíž vokál, především ve vypjatých výškách, se nesl vzhůru chrámovím a obrazně tak naplnil její vyslovenou touhu "zpívat hlavně Bohu". K tomuto dojmu snad přispěla i vizáž věřící zpěvačky, jejíž jemný obličej – mimochodem ne nepodobný Moně Lise – obtékají vlnité "mariánské" vlasy. Druhým ohledem duchovního zážitku bylo společné prožívání (protagonistky i diváků) charitativního účelu koncertu.

Eva Henychová, která už vyhrála známou folkovou Portu, v Chebu zpívala především autorské písně ze své MC nahrávky "Svítání". Ne všechny písně byly "natvrdo" religiózní. Vedle "Modlitby" či "Maria", kde je náboženská inspirace zřejmá už názvem, se kostelem nesla například i "Čarodějnice".

Jak ale sama pražská písničkářka říká, od té doby, co uvěřila, je ve všech jejích písních víra nějak obsažena, ani ty písně nemusejí být doslovně o křesťanské víře.

V Chebu účinkovala Eva Henychová poprvé, ale do zdejších končin často zavítá do Sokolova, kde si oblíbila folkový Dostavník.

Chebského účinkování si však pražská písničkářka obzvlášť cení, když říká:"Podílela jsem se už na několika akcích s charitativním účelem, ale samostatný benefiční koncert jsem ještě neměla. Je to pro mě velká čest, takové koncerty mívají hlavně velké hvězdy."

Věřmě, že na příští benefiční koncert v Chebu přijde i více zájemců.