Eva Henychová - Ukázat ohlas

Henychová míří k rocku

Datum: 2003-09-23 00:00:00
Zdroj článku: MF Dnes Praha, 23.9.2003
Autor: Dušan Kütner

Malá Strana – Potisící a zároveň poprvé. Křehká písničkářka Eva Henychová, zpívající své folkové šansony ve velkých městských sálech i zapadlých sokolovnách či kostelících na venkově, jedna z nejčastěji vystupujících mezi českými muzikanty, se dopracovala k tisícímu koncertu ve své kariéře.

K tomuto výročí připravila společně se spřízněným písničkářem a lídrem folkrockové kapely Oboroh Slávkem Klecandrem sérii čtyř koncertů, na nichž se Henychová představí – vůbec poprvé za více než deset let koncertování – s rockovou kapelou za zády. První z nich se koná dnes od 20.30 hodin v Malostranské besedě.

„Říkala jsem si, že by ten tisící koncert měl být úplně jiný, aby to nebylo potisící úplně stejné. Do cesty se mi před dvěma lety dostal Slávek Klecandr, výborný muzikant a člověk, s nímž jsem naladěna na stejnou vlnu, a když jsme přemýšleli, jak to výročí oslavit, tak mi nabídl svou kapelu,“ říká písničkářka, která na sebe poprvé – co by šestnáctiletá – výrazně upozornila vítězstvím na Portě před dvanácti lety.

Zda komorní kytarové recitály písniček s texty plnými osobních reflexí, pocitů a emocí obstojí ve společnosti elektrických nástrojů, bicích a saxofonu, zatím neví ani sama písničkářka. „Je v tom ale kus práce. Jde hodně o práci zvukaře, aby byl zpraven, že musí být rozumět zpěvačce, co zpívá, aby bylo rozumět textu, aby to nebyl jen řev. Myslím, že i rock může být hezký, a tichý a poslouchatelný, není to jen o tom řevu,“ míní Henychová. Součástí koncertu však bude i malý „tradiční“ blok, na němž bude hrát jen sama s kytarou.

Kapela, která se personálně zcela kryje se sestavou Oborohu, zkouší s Henychovou od dubna. „Budeme hrát pár starých věcí, které už jsou na starších deskách, ale část písní je úplně nových. Jsem rozhodnutá je po koncertech, někdy na podzim, nahrát na novou desku, zakonzervovat, dokud je to čerstvé,“ podotýká.

Koncerty jsou pouze čtyři – dále ještě v Ostravě, Brně a v Jablonném nad Orlicí. Pokud se však vydaří, je pravděpodobné, že se lidé dočkají dalších. „Pokud bude kladný ohlas, můžeme se rozjet po republice. A hodně si slibuju i od nových nahrávek,“ dodává Henychová.