Eva Henychová - Ukázat ohlas

Česká Suzanne Vega

Datum: 2003-07-30 00:00:00
Zdroj článku: Deník Impuls, 30.7.2003
Autor: Robert Rohál

Eva Henychová připravuje jubilejní tisící koncert


Vysokou hudebnost i kvalitní textařské řemeslo prokazují desky i koncerty folkové šansoniérky Evy Henychové (28), o níž se hovoří jako o velkém talentu.


ZLÍN Během léta vystupuje Eva Henychová jako host na řadě tuzemských festivalů a už v září ji čeká jubilejní tisící koncert.


Zpívající rusovláska, která sází jen na doprovod svých šesti strun, vstoupila do povědomí publika před několika lety (připomeňme si, že Portu vyhrála jako šestnáctiletá), ale to, co předvádí na svých koncertech dnes, ji řadí k nejzajímavějším osobnostem folkové scény.


Rodačka ze Zlína a absolventka Ježkovy konzervatoře, kterou si možná mnozí pamatují z televizního seriálu My holky z městečka, je zkrátka osobnost, jejíž talent se promítá hned do několika oblastí. Své křehké a přitom nápady „nadupané“ písničky si nejen skládá a textuje, ale ještě se přitom doprovází na kytaru. Její pěvecký výraz je proměnlivý a zcela adekvátní náladě té či oné písně. Některým ponechává jejich přirozenou krásu a už je příliš nezdobí, jiným zase přidá na dramatičnosti či napětí, jindy je bezprostředně uvolněná až rozpustilá, zato však nikdy nezní falešně či afektovaně. Navíc je slyšet, že věci o kterých „česká Suzanne Vega“ (jak se jí ostatně v branži říká) zpívá, důvěrně zná a má je s přehledem zmapované.


Vězni ji milují


Jubilejní koncert, který Evu čeká, proběhne v Praze, Brně, Ostravě, bude mimořádný tím, že „jubilantka“ bude mít za zády kapelu oboroh. Na podzim zpěvčka chystá řadu sólových recitálů, které proběhnou tradičně v divadlech, klubech, čajovnách i kaplích. Přitom vystoupí i v několika českých věznicích, což dělala i v minulých dvou sezónách. Ajestli jí chlapci z věznic píší a jestli se do ní zamilovávají? „Ano, píší a zamilovávají se. A já do nich taky, takže no problem,“ usmívá se křehká folková šansoniérka.