Eva Henychová - Ukázat ohlas

Z Evičky Eva

Datum: 1996-12-31 00:00:00
Zdroj článku: Folk & Country 12/96
Autor: Jiří moravský Brabec

Eva Henychová vyhrála Portu v kategorii písničkáři v roce 1991. Myslím, že je a zůstane bezkonkurenčně nejmladším jednotlivcem, který si tento vavřín odnesl. Bylo jí skoro sedmnáct.

Zpěvaček-písničkářek se celkově rodí méně než mužů téže profese a to z mnoha důvodů. Asi i proto, že zatímco u členů kapel se připouští, že mohou být docela normálními, nijak nevyčnívajícími občany a občankami, písničkář jako by musel být zároveň románovou postavou s nekonformním přístupem k životu, nějakým tím hlubokým šrámem a porcí divoké krve po předcích. Navíc se jaksi chce, aby písničkář byl osobnost, a zatímco dívky rády připouštějí, že chlap je personou, muži raději vidí v dívce ovečku k ochraňování. V opačném případě jí hrozí nebezpečí, že bude považována za čarodějnici či něco podobného.

Henychová je románovou postavou. V necelých osmnácti odešla z domu ze Zlína za láskou do Prahy, tam si narazila čenich, ale nevrátila se k máminým sukním a naučila se rvát se s životem po svém. Opustila folková pódia, prošla stádiem intenzivního křesťanského zanícení, které zaplať Bůh nevyprchalo do ztracena ani nepřešlo ve fanatismus, naučila si vydělávat na chleba a začala studovat kytaru a zpěv na Konzervatoři Jaroslava Ježka. A jak život šel, vznikaly písničky. Většinou ještě holčičí, v první osobě, upřímné, někdy až bolavé, ale naštěstí tolik rozmanité: od nyvě láskyplných, přes sebeironické, ulítlé až po vyznání víry.

Jak říká jedna známá: Když máš talent, tak se neubráníš. V roce 1996 Eva Henychová natočila a vlastním nákladem vydala kazetu a obeslala několik festivalů. Výsledkem bylo nejen vítezství v Zahrádce písničkářů (součást Konkursu Zahrady) či na Kudrnově Okolobrně, ale i festivalová hraní (Třeboň, Jindřichův Hradec, Mohelnice, Telč, Helfštýn, Svojanov…), na kterých se po nákladu kazet jen zaprášilo. A taky nabídka Fleretu i Žalmana na společné šňůrky.

Henychová se rozhodla naskočit znovu do písničkářského vlaku. Je jí dvaadvacet a je na svůj věk dotvořenou osobností. Z Evičky je Eva.