Eva Henychová - Ukázat ohlas

Slovo má…

Datum: 1996-12-31 00:00:00
Zdroj článku: Květy 42/96
Autor: Květa Procházková


Nedávno jsi v Malostranské besedě křtila svou první kazetu a každého, kdo přišel, jsi bouřlivě objímala. Mít ve dvaadvaceti tolik přátel, že zaplní velký sál, to mohu jen upřímně závidět. Jak to děláš?


Každý z těch lidiček, co přišli, mi připomněl kousíček mého života, v němž tak či onak účinkoval.


Za všechno tedy může život – a pak kytara. Kdys ji vzala poprvé do ruky?


Dětský nástroj jsem dostala málem se slabikářem. Učitelky v mateřské školce si totiž všimly, že mám hudební sluch.


Prstíčky bolely? Kdy přišla první krize?


Hrála jsem na nylonové struny, a ty jsou měkkoučké. Samozřejmě jsem měla období, kdy se maminka ptala:“Už jsi dneska cvičila?“ A já odpovídala:“Ještě ne…“ Jak jsem ale uměla zahrát první dva akordy a pak stupnici, chytlo mě to…


… a záhy přišly úspěchy. Který byl první?


V jedenácti jsem vyhrála konkurs na zrzavou holku s kytarou a v televizním seriálu jsem zlobila „tatínka“ Petra Kostku. Pak jsem začala zpívat lidovky jako sólistka valašského souboru Kašava a dělala ve Zlíně amatérské divadlo. To už jsem měla tři-čtyři vlastní písničky, jak jinak než o lásce. Kamarádka mě tehdy přihlásila na Portu a já jsem jako „nová nadějná tvář“ vyhrála.


Proč jsi vlastně začala komponovat?


Potřebovala jsem vyjádřit své pocity. Když je člověku smutno, jde někdo do lesa, jiný do hospody… Já si brnkala dokolečka akord a moll a pak třeba C dur, a jak jsem si do toho říkala, že mě nemá nikdo rád, začalo se mi to rýmovat.


Opravdu tě nikdo neměl rád?


Zdálo se mi to. Naši se rozváděli…


Vraťme se k Portě. Zablýskla ses, ale pak jsi na několik let zmizela.


Jak jsem jezdila po různých festivalech a hrála, třeba se skupinou Nerez, poznala jsem Jirku a zamilovala se. Chtěla jsem s ním mít děti a zpívání nechat. Utekla jsem za ním do Prahy. Ještě že jsem odmaturovala!


Děti kolem tebe nevidím – jen tu kytaru.


Jirka si našel jinou a já neměla kam jít. Ujali se mě hodní lidé a v jejich domečku jsem přespávala. Začala jsem pracovat jako vychovatelka „slepejšů“, tak jsme říkali slepým dětem.


Proto byli mezi tvými hosty i postižení! Přišly ale i dvě řádové sestry. Jak ty zapadají do tvého života?


V domečku bylo těsno, nemohla jsem tam cvičit na kytaru, a přitom mě přijali na konzervatoř. Naštěstí jsem se dozvěděla, že se dá bydlet u voršilek. V klášteře jsem našla duchovní rozměr života. Měla jsem pocit, že tady je moje místo…


Leč místo slibu věrnosti nakonec křtíš kazetu. Zřejmě za to může kytara.


Asi ano. Byl by hřích toho nechat. Až mi Pán Bůh sebere ruce a hlas, bude to jasné.